Nowości

Co mówi spojrzenie Twojego psa

Przyjmuje się, że ludzie w trakcie rozmowy patrzą sobie w oczy około sześćdziesiąt procent czasu. Nasz sposób komunikowania się ze sobą zawiera bogatą paletę spojrzeń, a brak uwagi ze strony rozmówcy odbieramy jako nieprzychylność, a nawet niegrzeczność. W świecie ludzi zachowaniem niedopuszczalnym byłoby unikanie spojrzenia przełożonego podczas spotkania „twarzą w twarz”. W przypadku psów i relacji między poszczególnymi osobnikami dzieje się na odwrót.

To właśnie wpatrywanie jest nie na miejscu, chyba że pies wysyła sygnały ostrzegawcze innemu osobnikowi lub próbuje go sprowokować. Psia etykieta spojrzeń polega raczej na wysyłaniu sygnałów spojrzeniami, niż na utrzymaniu kontaktu wzrokowego. Jak wobec tych informacji o całkowicie odmiennym zachowaniu wyjaśnimy fakt, że większość psów domowych nie stosuje psiej etykiety spojrzeń wobec ludzi?

Przebywając pod jednym dachem z człowiekiem, psy bardzo szybko uczą się jak zdobyć to czego potrzebują lub chcą. Jednym z tych sposobów jest kontakt wzrokowy, który jest przez nas ceniony, więc kiedy tylko zauważamy spojrzenie psa, reagujemy w sposób dla niego pozytywny i tym samym wzmacniamy to zachowanie. Pozytywnie wzmocnione spojrzenia stają się coraz częstsze i dłuższe, co nie oznacza, że psiak będzie posługiwał się odmienionym sposobem komunikowania z innymi psami. Ta zmiana dotyczy jedynie komunikacji z człowiekiem. Co więcej psiak, który nauczył się patrzeć swojemu panu prosto w oczy, nie musi używać tej samej techniki wyegzekwowania pieszczot, smakołyków, zabawy lub spaceru od obcego człowieka.

Jeżeli czworonóg nie ma kontaktu z osobami spoza domostwa, może wobec nieznajomych używać psiej etykiety spojrzeń. W takim wypadku mówi się o umiejętności, którą nabył pies, ale nie została ona jeszcze zgeneralizowana, (w tym wypadku ) na innych przedstawicieli ludzkiego gatunku. Dlatego warto pamiętać, aby nie wymuszać kontaktu wzrokowego lub cielesnego wobec psów, których nie znamy. Pozwólmy zwierzęciu podjąć decyzję o zmniejszeniu dystansu.

Wykorzystywanie spojrzeń

Kontakt wzrokowy możemy wykorzystać w codziennym funkcjonowaniu z psem, a nawet w terapii niepożądanych zachowań. Podobnie jak każdą inną komendę, polecenie „patrz” należy dobrze utrwalić, zanim użyjemy go w trudnych dla psach warunkach, na przykład przy ruchliwej ulicy. Warto przekonać psa, że patrzenie w oczy swojemu opiekunowi jest dla niego korzystne, bowiem skupienie na przewodniku jest przydatne w życiu, nawet gdy nie mamy ambicji szkoleniowca. Komenda jest łatwa do nauczenia, a psy chętnie i szybko się jej uczą, pod warunkiem, że jesteśmy łagodni, nasze komunikaty są jasne, a pies na początku procesu uczenia jest sowicie nagradzany.
Możemy działać dwojako. Pierwsza metoda polega na wyczekiwaniu psiego spojrzenia i wręczaniu smakołyka za każde spojrzenie. Po kilku powtórzeniach do skupienia uwagi psa dodajemy komendę słowną. Teraz dodajemy polecenie za każdym razem, gdy pies się na nas obejrzy, wręczając nagrodę. Jeśli zwierzak załapał ćwiczenie po około dwudziestu powtórzeniach, możemy użyć „patrz”, zanim pies na nas spojrzy, a jeżeli wykona zadanie – ponownie go nagradzamy.

Druga metoda działa bardzo podobnie, jedynie na początku nauki nie wyczekujemy na psie spojrzenie, lecz sami je na siebie sprowadzamy smakołykiem podstawionym pod zwierzęcy nos i uniesionym na wysokość naszych oczu. Gdy pupil przez sekundę utrzyma skupienie, nagradzamy go. W ostatnim etapie nauki, kiedy wypowiadamy komendę przed czynnością, należy zrezygnować z naprowadzania. Można ewentualnie użyć, podobnego do naprowadzania, gestu ręką. Większość psów szybciej uczy się mowy ciała niż komend słownych, dlatego gest staje się dla pupila tak zwaną komendą optyczną.
Psy, które ćwiczą regularnie komendę skupienia uwagi w trakcie spacerów, podczas sytuacji, które wywołują nadmierną ekscytację, lęk, a nawet agresję, potrafią mimo silnych emocji zrezygnować ze swoich potrzeb na rzecz wykonania komendy. Im dłużej psiak ćwiczy, tym częściej udaję się go powstrzymać przed okazaniem niepożądanego zachowania. Pies uczy się samokontroli, która jest kluczem do sukcesu w wielu terapiach zachowań i szkoleniu z posłuszeństwa.

źródło: wp/ulubiency

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close