NowościZdrowie i choroby

Harmonogramy szczepionek

Byłoby miło, gdyby wszystkie te szczepienia mogły być obsługiwane jednym szybkim zastrzykiem zaraz po urodzeniu szczeniąt . Niestety, to nie takie proste. Szczenięta, podobnie jak niemowlęta, otrzymują pewien immunitet podczas pobytu w łonie matki, a inne z pierwszym mlekiem. W przeciwieństwie do ludzi, jednak w ciągu pierwszych kilku tygodni życia immunitet szybko ustępuje u szczeniąt.

Tylko lekarz weterynarii uzbrojony w pełną historię lekarską psa może określić, które szczepionki powinny być podawane i kiedy będą najbardziej skuteczne. Ogólnie jednak,szczepienia rozpoczynają się, gdy Twój pies ma cztery do sześciu tygodni i mogą trwać do momentu, gdy osiągnie więcej niż 16 tygodni życia. Wiele z najważniejszych szczepionek można podawać razem, w tym, co często nazywa się szczepionką DHLPP.

Szczepienia stały się powszechne dla psów dzisiaj, ponieważ mogą skutecznie zapobiec potencjalnie poważnym chorobom psów, takich jak grypa , wścieklizny i zapalenie wątroby . Regularne szczepienia nie tylko chronią zdrowie Twojego zwierzaka, ale również mogą utrzymać członków rodziny w zdrowiu – niektóre choroby psów mogą być przenoszone na ludzi.

Podczas gdy roczne szczepienia były od dawna ogólną regułą, ostatnie badania wykazały, że szczepienie psin może być skuteczne przez dłuższy okres czasu niż pierwotnie zakładano. Ponieważ szczepienia stały się bezpieczniejsze i lepiej dopasowane do każdego pojedynczego psa, coraz częstsze jest, aby lekarze weterynarii zalecali rzadziej szczepione szczepionki dostosowane do specyficznych potrzeb psa.

 

Każdy pies jest inny, więc każdy harmonogram szczepień powinien być dostosowany indywidualnie do specyficznych potrzeb psa i czynników ryzyka. Czynnikami, które należy rozważyć, są: stan zdrowia , rasa , wiek styl życia, środowisko i nawyki związane z podróżowaniem .

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close