NowościPielęgnacja shih tzuZdrowie i choroby

Łupież na uszach u shih tzu

Brzeg ucha jest miejscem częstego występowania zmian skórnych, które wspólnie określa się mianem dermatozy brzegu ucha. Wszystko zależy od tego, czy psiak drapie się mocno, czy nie. W przypadku zmian na uchu i braku świądu zmiany te to najczęściej idiopatyczny łojotok brzegu ucha – jest to stan chorobowy o nie ustalonej etiologii. W jego przebiegu gruczoły łojowe produkują dużą ilość wydzieliny, która zalega na brzegu ucha w postaci suchych łusek.

W leczeniu wykorzystuje się usuwanie łuski przy pomocy preparatów zmiękczających na bazie mocznika, alantoiny – np. można zastosować terapię z usuwaniem zmian brzegu ucha poprzez stosowanie płynu sebovet, a potem natłuszczaniu alantanem. Czasami – jeśli stan jest mocno nasilony – stosuje się maści zawierające antybiotyk i leki przeciwzapalne.

Inna przyczyna to nekrotyczne zapalenie brzegu ucha, czy choroba immunologiczna – zimnych aglutynin, ale ta ostatnia występuje w miesiącach chłodnych roku.
Jeśli zmianom towarzyszy świąd w grę mogą wchodzić stany pasożytnicze (świerzb , cheylatiella) dają one strupy i rany brzegu ucha z silny świądem i odczynem zapalnym.

 

Wymagają one badań dodatkowych w postaci pobrania zeskrobiny i badania tej zeskrobanej skóry pod mikroskopem. Również badaniem mikroskopowym można wykryć grzybicę, która też czasem potrafi dawać zmiany na brzegu ucha, w przebiegu których świąd jest zmienny.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close