Pielęgnacja shih tzu

Modne fryzury

Modne fryzury

Bujna szata Shih tzu daje właścicielom cały ogrom możliwości związanych z czesaniem, kąpaniem, szczotkowaniem i wymyślaniem fryzur. Popularna opinia szerzona przez pseudo-hodowców, zabraniająca zabiegów pielęgnacyjnych aż do 6 miesiąca życia, jest jak najbardziej błędna. Tak jak w przypadku małych dzieci, tak i Shih tzu przyzwyczajać należy do codziennych czynności możliwie jak najszybciej, aby maksymalnie zmniejszyć ich stres na widok wanny czy grzebienia.

Jeżeli nie lubicie czesać ani siebie, ani innych, Shih tzu nie jest psem dla was. Długi włos z obfitym podszerstkiem jest nieustannym źródłem kołtunów, zatem niesłychanie ważna jest systematyczność. Shih tzu szczotkować należy minimum trzy razy w tygodniu, jednak największe efekty przynoszą oczywiście zabiegi wykonywane codziennie.

Nad fryzurami Shih tzu myśleć można już od wczesnych tygodni. Podczas czesania, na początku warto położyć go na plecach, na swoich kolanach, i powoli wyczesywać najpierw brzuszek, łapki i szyję, a następnie plecy, ogon i grzywkę. Całość wykonywać bez zbędnej szarpaniny, po skończonym zabiegu nagradzając psa przysmakiem i chwilą zabawy. Podczas pierwszych prób czesania zdarzyć się może, że maluch będzie próbował się wyrwać. Należy wówczas przerwać proces, lecz w żadnym wypadku nie wypuszczać go z rąk, ponieważ niechybnie zostanie to potraktowane jako wygrana. W późniejszych fazach, czynność czesania wykonuje się na specjalnie do tego przystosowanym stole, najlepiej w obecności osoby asekurującej.

Do czesania zaopatrzyć możemy się w całą gamę przyrządów. Wśród nich znaleźć się powinien przede wszystkim rzadki metalowy grzebień, spray ułatwiający rozczesywanie, gęsta druciana szczotka do rozczesywania kołtunów, oraz cała masa cierpliwości. Shih tzu i ich fryzury to prawdziwe wyzwanie dla właścicieli.

Proces układania fryzury Shih tzu zaczynamy od spryskania włosów sprayem, odczekania chwili i użycia rzadkiego grzebienia od głowy w stronę ogona, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosia. Szczególną uwagę zwracamy na kołtuny za uszami, pod pachami, w okolicach ogona i na kucyku. Na samym końcu obwiązujemy kucyk na głowie miękką frotką lub zapinamy spinką.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close