Nowości

Pięć ras psów, które nigdy nie urosną

Chcesz małego psa?

Małe psy są coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na modę lansowaną przez celebrytów (np. Paris Hilton i jej chihuahua), ale również skojarzenia, jakie wywołują: mały pies to „słodziak” do noszenia pod pachą i wieczny szczeniak zawsze chętny do zabawy. – Po części jest to prawda – uważa Sonia Maciuszek, behawiorysta zwierzęcy i psi trener. – Te pieski, choćby na poziome finansowym, są mniejszym kłopotem.

Zapewnienie jedzenia dogowi niemieckiemu może kosztować tysiąc złotych miesięcznie, natomiast chihuahua i york mogą się zmieścić w kilkudziesięciu złotych. Ale błędne jest na przykład popularne przekonanie, że małe psy potrzebują mniej ruchu – tłumaczy Maciuszek. – Spójrzmy na teriery, sznaucery miniaturowe czy pinczery – to są bardzo aktywne psy, które potrzebują wyzwań i przygód, a jeśli nie dostarczy ich opiekun, same sobie zorganizują czas, na przykład przekopując cały ogródek.

Sonia Maciuszek zwraca jednak uwagę, że małe psy rzeczywiście lepiej znoszą mniejszą przestrzeń życiową. – Większość z nich z powodzeniem może mieszkać w małym mieszkaniu i cieszyć się kanapą w wolnych chwilach, ważne jest dla niech ciepło i komfort. Niestety potrzeby małych psów są bardzo często zaniedbywane – uważa trenerka – Nie wychodzą na spacery, załatwiają się do kuwet lub na specjalne maty, są podnoszone na ręce, gdy pojawiają się na horyzoncie inne psy, doprowadza się je do skrajnych reakcji, przez co szczekają i gryzą, a opiekunowie nadal nie reagują na ich demonstracje, bo jeśli taki mały piesek ugryzie, da się przeżyć ten ból, ale jeśli ugryzie amstaff lub owczarek niemiecki, konsekwencji mogą być opłakane.

Należy pamiętać, by nie popełniać takich błędów i do opieki nad małym psem porządnie się przygotować. Oto pięć ras psów, które nigdy nie urosną.

Yorkshire terrier

Wysokość: ok 25 cm
Waga: do 3,2 kg
To mały pies z ogromnym charakterem: uparty i niezależny. Nikogo nie powinien zmylić mały rozmiar yorka – już na początku warto nauczyć go podstawowych komend, by później nie okazało się, że jest w stanie wejść właścicielom na głowę. Małe yorki przez niektórych traktowane są jak maskotki, należy jednak pamiętać, że to silny i niezależny terier, którego łowność ceniono kiedyś bardziej niż kotów. Dlatego właśnie chętnie hodowali je młynarze, którym yorki pomagały uporać się ze szkodnikami. Dziś to pies „salonowy”. I słusznie, bo zadbany wygląda naprawdę pięknie, trzeba pamiętać o regularnych kąpielach i myciu specjalnymi środkami.

Yorki dobrze czują się zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Psy tej rasy nie mają problemu z samotnym zostaniem w domu, ale lubią też spacery, byle nie bardzo długie. Na dworze potrafią być bardzo żywotne i zadziorne.

Papillon

Wysokość: 20-28 cm
Waga: 2-5 kg
Jego pełna nazwa brzmi: spaniel kontynentalny miniaturowy papillon. Czasem nazywany jest też „motylem” ze względu na charakterystyczne uszy (w języku francuskim słowo papillon oznacza „motyl”).

Zaliczane są do najinteligentniejszych psów, a przy tym są bardzo wrażliwe i delikatne, co czasem, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci, może być wadą. Należy też pamiętać, że papillon to pies, który uwielbia być w centrum uwagi. Jeśli więc ktoś ma ochotę na psa małego i niewymagającego, ta rasa nie będzie dobrym wyborem, bo papillony uwielbiają przebywać z ludźmi i kiepsko znoszą samotność. Papillon ma piękną, jedwabistą sierść, pod warunkiem oczywiście, że regularnie się o nią dba. Nie jest to jednak pies wymagający, choć trzeba przyznać, że lubi spacery, więc właściciele muszą przygotować się na ruch na świeżym powietrzu. Dobra wiadomość dla alergików – sierść papillonów nie uczula.

Chihuahua

Wysokość: ok 25 cm
Waga: 1,5 – 3 kg
To najmniejszy pies świata, który występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. „Na salony” wprowadziły go celebrytki z Paris Hilton na czele, które zaczęły z upodobaniem pokazywać się ze swoimi chihuahua siedzącymi w torbach zawieszonych na ramieniu. Warto jednak przestrzec, że nie każdy pies tej rasy dobrze znosi wycieczki do galerii handlowych i innych miejsc pełnych ludzi, aut i ogólnego gwaru.

Chihuahua to pies aktywny, a dokładniej bardzo aktywny, choć ze względu na swe rozmiary nie przepada za bardzo długimi spacerami. Jego aktywność daje się natomiast odczuć w inny sposób: chihuahua, którego w pojedynkę da się upilnować, kiedy spotka swoich kolegów tej samej rasy, staje się wręcz nieznośny: biega (każdy w inną stronę), wyrywa się, goni wszystko, co się rusza, no i szczeka tak, że naprawdę trudno go uspokoić. Małe z natury chihuahua mają też mały pęcherze. Zdarza się więc, że trzy spacery dziennie nie wystarczą. Pamiętajmy też, że to bardzo wrażliwe i delikatne psy. Niekoniecznie sprawdzą się w domu, w którym są małe dzieci.

Pinczer małpi

Wysokość: 25-30 cm
Waga: 4-6 kg
To niewielki piesek o czarnym umaszczeniu i z pyszczkiem przypominającym nieco małpkę. Pinczer małpi to jedna z najstarszych ras do towarzystwa, prawdopodobnie wyhodowana w Niemczech, jego pierwsza podobizna pochodzi aż z XV wieku. Kiedyś wierzono, że rasa ta jest połączeniem teriera i małpy. Niestety w Polsce jest spotykany rzadko, a szkoda, bo to psy niezwykle inteligentne i przyjazne wobec innych zwierząt.

To pies energiczny, lubi spacery, ale wystarczy mu także ruch w domu. Dobra wiadomość jest taka, że nie linieje zbyt intensywnie. Wystarczy go czesać dwa razy w tygodniu.

Na koniec ostrzeżenie, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają ochoty na utarczki słowne z sąsiadami – pinczer małpi, jak większość małych psów, bardzo lubi szczekać.

Maltańczyk

Wysokość: 20-25 cm
Waga: 3-5 kg
To piesek, który zachwyca białym kolorem i długą, jedwabistą sierścią. Jednak po jakimś czasie wszystko to dla właściciela może stać się przekleństwem. Sierść maltańczyka wymaga bowiem codziennej pielęgnacji i dość częstych kąpieli, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy po niemal każdym spacerze długa, biała sierść, przestaje się już jawić jako największa zaleta tego psa. Maltańczyk pokocha swojego właściciela szybko i mocno. Zaleca się nawet, żeby już od samego początku uczyć pieski tej rasy pozostawania w domu. Jeśli to zaniedbamy, po jakimś czasie może się okazać, że maltańczyk głośno i donośnie będzie nam dawał znać każdego dnia, że nie zniesie samotności i w związku z tym nie wypuści nas z domu.

Dobra wiadomość jest taka, że strzyżenie maltańczyka jest wymagane sporadycznie. Pies nie linieje, wymaga natomiast codziennego czesania włosa i pielęgnacji oczu. Zła wiadomość jest taka, że maltańczyk szczeka. I to naprawdę głośno.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close