Dieta i odżywianie

Podstawowe żywienie Shih tzu

Podstawowe żywienie  Shih tzu  jest podstawą dobrej kondycji pieska, jego zdrowia i co się z tym wiąże ładnego wyglądu, zdrowej skóry i pięknej sierści. Szczeniak powinien trafić do naszego domu z karmą, którą był żywiony w hodowli.

W interesie nowego właściciela jest aby szczeniak przynajmniej przez pierwsze dni w nowym domu był żywiony tak jak dotychczas. Zmiana domu jest i tak dla malucha sporym stresem więc nie ma co dokładać mu więcej.
Jeśli chcemy pieska żywić inaczej, to po kilku dniach możemy zacząć wprowadzać mu nowe pokarmy. Inny rodzaj karmy można mu początkowo mieszać z tą, którą zjadał do tej pory.

Ja jestem zwolennikiem dobrej, suchej karmy odpowiedniej dla wieku. Pieski początkowo zjadają karmę wilgotną a w miarę jak wyrastają im ząbki i mogą gryźć, dostają także suche krokiety. Jako urozmaicenie dostają trochę mięsa, ser biały (ale nie tłusty), od czasu do czasu żółtko jajka, trochę kefiru lub jogurtu naturalnego i świeże warzywa i owoce – hitem jest surowa marchewka.
Zwykle właściciele przekarmiają psa mięsem czy białym serem. To co dla człowieka jest mało, dla psa, który waży 5 kg będzie baaardzo dużo. Nadmiar, szczególnie mięsa, jest bardzo szkodliwy.

Z wieprzowiny należy zupełnie zrezygnować. Inne gatunki podawać ostrożnie, np. wołowina może uczulać.U psa, który dostaje w pożywieniu nadmiar białka zwykle pojawia się świąd skóry  i pies uporczywie drapie się i wygryza sierść (to jest objaw, który możemy zaobserwować a oprócz tego w sposób niewidoczny dla oka (przynajmniej na początku), zostaje zakłócona równowaga w przyswajaniu wapnia i fosforu). Można karmić psa jedzeniem przygotowywanym w domu ze świeżych produktów. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że posiłek domowy powinien składać się z mięsa (np. kurczak, indyk, wołowina, królik, jagnięcina), wypełniacza (np.makaron, ryż) i warzyw (unikać kapustnych, strączkowych).

Wszystkie te składniki w proporcji po około 1/3. Jeśli karmimy domowym jedzeniem zwykle musimy dodawać preparaty mineralno-witaminowe. Najlepiej rodzaj i ilość skonsultować z lekarzem i dobrać do sposobu żywienia. W przypadku suchych karm raczej nie potrzeba stosować dodatkowych witamin. Nadmiar witamin i minerałów szkodzi szczeniakowi i może zaburzyć jego rozwój w równym stopniu jak ich niedobór. Z jadłospisu szczeniaka należy bezwzględnie wykluczyć słodycze, wędliny, potrawy mocno przyprawione (niech nas nie korci podanie np. resztek z grilla,kaszanki). Generalnie nie można traktować psa    jak kosza na odpadki z obiadu. Najlepiej jeśli pies ma stałe pory karmienia.

Młode szczenię przyniesione do domu zwykle karmimy ok. 4 razy. Zwykle o tym poinformuje nas hodowca. Bardzo szybko piesek zasygnalizuje nam, że wystarczą mu 3 posiłki a około 6 miesięczny będzie wymagał karmienia 2 razy dziennie. Po jedzeniu szczeniak nie powinien być zabierany na forsowne spacery. Wyjątkiem są maluchy, które uczymy czystości. Warto po posiłku wynieść pieska na dwór na króciutkie siusiu. Jeśli pieska karmimy gotowymi karmami, to trzeba pamiętać o odpowiednim przechowywaniu karmy. Gotowy pokarm należy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Miseczka dla shih tzu powinna być raczej płytka i szeroka ze względu na charakterystyczny pyszczek.

Najlepsza będzie metalowa lub ceramiczna, stabilna i dosyć ciężka. Dobre są miseczki z gumą na spodzie – miska nie wędruje
podczas jedzenia po całym pomieszczeniu. Nie zdają egzaminu miski podwójne z przegródką na karmę i wodę. Oczywiście miski należy utrzymywać w czystości. Woda musi być dostępna CAŁY CZAS. Dla shih tzu dobrze jest zamontować poidełko, takie jak dla gryzoni. Unikniemy stałego moczenia wąsów, brudzenia wody w miseczce i ciągłego wycierania buzi pieska i podłogi po każdym napiciu się. Korzystania z poidła bardzo łatwo nauczyć nawet dorosłego psa.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

4 Comments

    1. zalerzy czy jedzene jest w saszetce czy w puszce eżeli w saszetce to jedna saszetak powinna pani starczyć na cały dień i jeszcze rano 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close