Historia rasy

Jak głosi legenda istniejąca od 2000 lat rasa Shih Tzu powstała w dolinie oddzielonej od świata podczas trzęsienia ziemi. Psy wyżej wymienionej rasy przebywały w mrocznych klasztorach tybetu, były uważane za święte – dlatego strzeżono ich jak największy skarb.

Shih Tzu według mnichów to odzwierciedlenie lwów towarzyszących buddzie, co zaowocowało taką a nie inną nazwą. Mnisi wykorzystywali pieski do napędzania modlitewnych młynków, odstraszania złych duchów a nawet jako termofory przy długich modlitwach w chłodne wieczory.

W 1653 roku władca Kublai Khan zdobył Tybet, natomiast jako wojenny łup przywiózł na dwór Pekinu kilka Shih Tzu z zapomnianej doliny. Chińczycy zaczęli wtedy hodować tą rasę krzyżując je z pekińczykami które hodowali od lat. Te zwierzaki służyły jako prezent za wybitne zasługi bądź dowód szczególnego uznania monarchów zaprzyjaźnionych krajów. Chińczycy jak i tybetańscy mnisi strzegli Shih Tzu i nie pozwolili na wywóz tych zwierząt poza granice kraju.

Pierwsze okazy tej rasy trafiły na „stary kontynent” dopiero w 1927 roku. Suka która jako pierwsza wylądowała w Europie zwała się Fu-Ssu i została przywieziona przez Sir Koloner Erica Bailey. W tym samym momencie trafiła tam także suka Mai-Mai – została ona przywieziona przez powracającą do Anglii Miss Hutchins. W następnym roku przywieziono kilka następnych okazów tej rasy.

Przełomowym rokiem dla Shih tzu okazał się 1952, kiedy Miss Freda Evans podjęła się rozpoczęcia hodowli. Pokryła swoją suczkę Elfann Fenling of Yram pekińczykiem Suti Tsun of Elfran. W wyniku czego na świat przyszła piątka szczeniaczków za co większość hodowców znienawidziła Pannę Evans oraz wyrzucono ją z stowarzyszenia Shih Tzu. Po kilku latach jednak pieski były hitem w Anglii – zdobyły czołowe miejsca w wystawach. Dla tych którzy zdobili psy z hodowli Panny Evans był to szczęśliwy traf, gdyż dzięki temu zdobywali oni ze swoimi pupilami najwyższe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close