NowościWychowanie

Przetestuj charakter szczenięcia

Istnieje przekonanie, że przyjmując pod swój dach szczenię wychowamy je tak, aby pasowało do naszego stylu życia, było grzeczne, miłe, zawsze skore do kontaktu z domownikami. Jednak życie pokazuje, że często nasze oczekiwania wobec psa nie mają wiele wspólnego z rzeczywistą relacją między ludźmi a psami.

Dzieje się tak najczęściej w wyniku braku wiedzy o potrzebach konkretnego stworzenia. Szczenię, które łatwo ukształtować od najwcześniejszych tygodni życia, tak aby było posłuszne, zrównoważone i wiodło szczęśliwe życie, musi sprostać wielu wyzwaniom, w tym stawianym przez opiekunów. Dopasowanie stopnia trudności i rodzaju zadań zależy od predyspozycji psiaka. Jak zatem mądrze wyedukować psa?

Jak pies wypadł w teście?

Test Campella stosowany jest w ocenie temperamentu i predyspozycji szczeniąt. Sprawdzanie polega na przyznawaniu psom punktów za reakcje na czynności, które podejmuje człowiek. Są one szczegółowo opisane w teście, należy wykonać je identycznie w stosunku do każdego czworonoga. Istnieją również wytyczne dotyczące pomieszczenia w jakim test powinien zostać przeprowadzony.

Każde szczenię sprawdzane jest w odosobnieniu od reszty miotu, w pomieszczeniu zamkniętym, ubogim w rozpraszające bodźce, co powoduje, że bardziej skupia się na człowieku. Dobry hodowca wykonuje testy miotu w piątym tygodniu życia psów, uzyskując informacje dotyczące domu, którego powinien szukać dla konkretnego osobnika, oraz podpowiedzi jak stymulować i socjalizować szczenięta. Test można powtórzyć w wieku ośmiu tygodni.

Pies lękliwy potrzebuje stymulacji oraz socjalizacji dopasowanej do jego możliwości, dlatego mimo tych samych założeń będzie ona przebiegała odmiennie niż w przypadku zwierzaka pewnego siebie i odważnego. Dobry hodowca na życzenie przedstawi przyszłym opiekunom wyniki testu wraz z objaśnieniem jak dalej socjalizować szczenię. Większość psiaków trafia do nowych domów w wieku ośmiu tygodni co oznacza, że okres socjalizacji, najważniejszy w życiu tego stworzenia, jeszcze trwa i to od nas zależy jakiego psa wybierzemy oraz jak ukształtujemy.

Rola właściciela

Psiaki trafiające do nowych domów od hodowcy przeważnie są w okresie tak zwanej kwarantanny. Wiele osób bardzo poważnie podchodzi do ostrzeżeń o chorobach czyhających na niezabezpieczone przed nimi szczenię, izolując je od świata. Obawy oczywiście są uzasadnione, jednak możemy psu i sobie tymi działaniami bardzo zaszkodzić.

Mamy tylko trzy miesiące na zapoznanie czworonoga z różnymi zapachami, widokami, dźwiękami, fakturami smakami czy dotykiem. Każdy dzień izolacji to błąd. Z pomocą nadchodzą placówki szkolące psy, które oferują nie tylko zajęcia zwane „psim przedszkolem”, ale również „psi żłobek”. Plac, na którym odbywają się zajęcia, powinien zostać zabezpieczony oraz odkażony po treningach psów dorosłych.

W zajęciach biorą udział psiaki z tego samego przedziału wiekowego a trener prowadzący zajęcia dopasowuje ćwiczenia odpowiednio do każdego z osobników. Dysponując testem Campbella, możemy na wstępie zasugerować prowadzącemu, czego oczekujemy. Co więcej, jeśli hodowca nie wykonywał testów, a nasz psiak jest w wieku od pięciu do ośmiu tygodni, możemy zlecić wykonanie testu trenerowi czy zoopsychologowi przed rozpoczęciem zajęć grupowych.

Pracować z psiakiem można i bez pomocy trenera. Szczenięta, które są zabierane w różnie miejsca za pomocą transporterów, nie ryzykują „złapaniem” niebezpiecznej choroby, a stymulujące otoczenie oraz obecność różnych osób wpływa na nie korzystnie. Świetnym pomysłem są plecaki, w których psiak może podróżować, obserwując wszystko wokół niego.

Zrównoważony pies

Zrównoważony psiak to prawdziwy skarb. Odpowiednio szkoląc i stymulując szczenię zyskamy wspaniałego przyjaciela na wiele lat, kompana wielu eskapad, towarzysza, którego spokojnie możemy zabrać na spotkanie większej grupy osób czy psów. Choć test Campbella niczego nie przesądza, to podpowiada, jak postępować, aby rozwijać w psie najlepsze cechy charakteru oraz jakiego domu dla niego szukać, by nowi towarzysze żyli razem spokojnie i szczęśliwie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close