Pielęgnacja shih tzu

Psia kąpiel

Choć większość psów uwielbia pływać w jeziorze, to już z mniejszym entuzjazmem przyjmują kąpiel w domowej wannie. Psy te mają sporo słuszności, ponieważ kąpiel może im poważnie zaszkodzić.

Czy kąpać psy?

Psy stały się pełnoprawnymi członkami rodzin. W związku z tym w oczach domowników nabierają one bardziej ludzkich cech. Pomimo ubrania czworonoga w sukienkę i wywiązania kitki na czubku głowy, nie zmienimy zwierzęcej natury. Psiaki różnią się od ludzi w wielu sferach, także w wymogach pielęgnacyjnych.

Nie potrzebują one stałej kąpieli w ludzkim rozumieniu. Zwierzak powinien być umyty jedynie w wyjątkowych przypadkach np. gdy wytarza się w nieczystościach. Większość specjalistów twierdzi, że pies nie powinien być kąpany częściej niż kilka razy do roku. Przy lżejszych zabrudzeniach można uciec się do łagodniejszych sposobów czyszczenia.

Każda kąpiel z użyciem preparatów wysusza skórę i sierść psa, która nie została stworzona do takich zabiegów. Czysty włos jest pozbawiony powłoki tłuszczowej, która stanowi naturalną ochronę przed zimnem i wilgocią.

Kąpiel w wannie z użyciem preparatów to ostateczność. W większości przypadków wystarczy opłukanie samą wodą. Wielu właścicieli radzi także przeprowadzanie suchej kąpieli przy użyciu mąki ziemniaczanej, która świetnie usuwa zabrudzenia i neutralizuje brzydkie zapachy. Wystarczy posypać psa obficie mąką i dokładnie wyczesać. Jeśli zapach psa pozostawia wiele do życzenia, można zastosować inną sztuczkę – umieścić w jego legowisku suszoną miętę.

Kąpiel w stawie i jeziorze jest zawsze zdrowa dla pupila i także poprawia wygląd psa. Właściciel musi być jednak pewny co do jakości wody – że jest czysta, wolna od ścieków i nieczystości.

Jak kąpać psa?

Mocno zabrudzony pies może zostać wykąpany w wannie, wysokim brodziku lub misce. Aby psiak czuł się komfortowo, dno wanny należy wyścielić gąbką, matą antypoślizgową albo zwykłym ręcznikiem.Zwierzak będzie stał stabilnie, a kąpiel nie będzie traumatycznym przeżyciem.

Jeszcze przed zamoczeniem czworonoga należy przygotować ręczniki, kosmetyki i wszystkie niezbędne akcesoria. Dobrze jest także wyszczotkować psa przed kąpielą. Zwierzak powinien załatwić wszelkie potrzeby, aby nie prosić o wyjście na dwór w trakcie suszenia.

Po włożeniu do wanny, psiaka należy uspokoić i przystąpić do zabiegu z pozytywnym nastawieniem i cierpliwością. Lekko ciepłą wodą należy moczyć psa, zaczynając od łap i przechodząc w górę. Problematyczne strefy, np. ubłocone łapy lub ubrudzoną przestrzeń dookoła ogona można zostawić do dwuminutowego namoczenia.

W trakcie kąpieli należy szczególnie uważać na łeb psa. Woda nie może dostać się do delikatnych uszu ani oczu pupila. Zalewanie tych partii może nie tylko powodować dyskomfort, ale także uszczerbek na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym.

Po namoczeniu całego psa należy nanieść na sierść preparat myjący. Pod żadnym pozorem nie może być to szampon dla ludzi, ponieważ psy mają delikatniejszą skórę. Preparat należy dobrać do rasy, rodzaju lub koloru sierści.

Po umyciu należy dokładnie spłukać psa, zaczynając od grzbietu. Pies powinien zostać wytarty suchym ręcznikiem. Jeśli mu to nie przeszkadza, może zostać wysuszony suszarką z bezpiecznej odległości, o małym podmuchu i niskiej temperaturze. Zwierzak powinien przez kilka godzin pozostać w ogrzewanym pomieszczeniu, leżąc na ciepłej powierzchni.

Czy kąpać szczenięta?

Kategorycznie zabrania się kąpieli szczeniąt. Moment pierwszego zabiegu powinien zostać przesunięty przynajmniej do szóstego miesiąca życia. Wcześniej pies może zostać odświeżony mokrym ręcznikiem.

W pierwszych miesiącach używa się delikatniejszych szamponów, przeznaczonych dla młodszych psów. Młode czworonogi mają mniej odporne organizmy, dlatego należy szczególnie zadbać o dokładne ich wysuszenie oraz przetrzymanie w ciepłym pomieszczeniu do czasu całkowitego wysuszenia i ogrzania.

Pierwsze kąpiele muszą przebiegać w spokojnej atmosferze, która zachęci zwierzaka do rutynowej pielęgnacji. Podobnie jak z resztą zabiegów – jeśli psiak zrazi się do nich na początku, to nie będzie ochoczo współpracować w przyszłości.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

5 Comments

    1. Proszę sprecyzować jaka część artykułu to dla pani bzdury? 🙂 przecież wpis nie neguje w żaden sposób spania w łóżku czy też częstotliwości mycia a mówi o tym na co warto zwrócić uwagę, w jaki sposób to zrobić oraz jest poradą jeżeli się Pani nie zgadza z powyższą informacją to nie trzeba jej hejtować tylko dlatego że innym pomaga.

  1. Pani od której wzięłam moją sunię, powiedziała, że trzeba ją kąpać co tydzień. A weterynarz, że raz na miesiąc. Kto mówi dobrze???

    1. Witam otóż ile pani sunia ma miesięcy,lat?jak często wychodzi pani z sunią na spacer,prosiłabym o szczegółowe informacje.Prawidłowo shih tzu się kąpie wtedy kiedy najbardziej się ubrudzi,jeżeli tylko łapki i podbrzusze sobie pobrudzi ,nie trzeba całego pieska kąpać,wystarczy namoczyć ręcznik i przetrzeć łapki i podbrzusze,potem trzeba suchym ręczniczkiem wytrzeć do sucha.

  2. Od dwudziestu lat jestem szczęśliwą posiadaczką psów rasy shih Tzu i uważam się za osobę z doświadczeniem w tej materii. Otóż wierutną bzdurą jest kąpanie shih tzu kilka razy w roku. Psa tej rasy kąpiemy kiedy jest brudny , ukurzony co czujemy na dłoniach i nie wystarczy zrobić to 3 razy w roku. W sezonie jesienno- zimowym pies nie zbiera tak kurzu ale musimy obmywac go z blota ,śniegu itp.
    Zupełnie inaczej pielegnujemy psa jeśli go wystawiamy na wystawach lub planujemy to robić. Tutaj kąpiel jest nieodzowna CO TYDZIEŃ. Jeśli włos będzie brudny , będzie się koltunil i łamał.
    Zaznaczam ,iż nigdy moje shitzki nie miały problemów ze skórą a ja stosowałam i stosuję kosmetyki tylko dla zwierząt i tylko dla psów długowłosych , dobrych Marek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close