NowościWychowanie

sposób na małego potwora

Socjalizuj psa, żeby nie dał ci w kość

Pierwsze dni, tygodnie i miesiące są dla małego zwierzaka decydujące. Zachowania, które wtedy zapamięta, może powtarzać przez całe swoje życie. Jeśli w tym czasie zaniedbamy socjalizację psa, w swym dorosłym życiu może przysporzyć nam wiele kłopotów: szczekać bez przerwy na inne zwierzęta, rzucać się nie, albo bać się odkurzacza czy worka na śmieci.

Zacząć jak najwcześniej

Jeśli zaniedbamy wychowanie małego zwierzaka lub jeśli adoptowaliśmy go bez wyuczonych podstawowych zachowań, w jego dorosłym życiu wiele trzeba będzie nadrabiać. Bywa, że właściciele całymi miesiącami muszą oswajać psa i uczyć go życia wśród ludzi. Takich problemów nie ma ze zwierzakami, które przeszły przez psie przedszkole, uczące przede wszystkim socjalizacji.

Wszystko zależy od opiekuna

Dla człowieka socjalizacja to tworzenie systemu wartości, przyswajanie norm oraz wzorów zachowań, obowiązujących w danej zbiorowości. Proces ten trwa tak naprawdę przez całe życie, lecz najsilniej kształtuje się w dzieciństwie, gdy maluch rozpoczyna życie w społeczeństwie. Największą rolę na tym etapie odgrywają jego rodzice. U psów jest podobnie. Tyle tylko, że największą rolę odgrywają jego właściciele.

Nie wolno zaniedbać nauki

Bywa, że psiak upatrzy sobie jednego pana, do którego szczególnie się przywiąże. To on jest dla niego życiowym guru. Jeśli właściciel nie nauczy swojego podopiecznego, jak powinien się zachowywać i w jaki sposób odbierać świat, później może spodziewać się sporych problemów. Krótko mówiąc, socjalizacja to określony czas, kilkanaście tygodni od urodzenia, w którym szczeniak bezstresowo powinien zdobywać doświadczenia.

Psie przedszkole

Bywa, że opiekun zwyczajnie nie wie, jak zabrać się za wychowywanie czworonożnego malucha. W takim przypadku pomocne są psie przedszkola, w których odbywają się zwykle szkolenia dla maluchów około 15. tygodnia ich życia. Jest to związane z koniecznością zachowania odpowiedniej kwarantanny po wszystkich obowiązkowych szczepieniach.

Co daje szkolenie?

Dzięki socjalizacji w takim miejscu maluch szybko nauczy się czystości w domu, nie będzie niszczył ubrań i mebli, nauczy się chodzić na smyczy bez ciągnięcia i szarpania. Szkolenie sprawi także, że nie będzie bał się hałasów i wybuchów, zachowa spokój przy spotkaniu z innymi psami czy dziećmi, nauczy się jeździć samochodem i środkami miejskiej komunikacji. Jednym słowem, po pobycie w psim przedszkolu, nasz pupil wyrośnie na odważnego, spokojnego i radosnego czworonoga.

Co musi wiedzieć właściciel

W psim przedszkolu trenerzy psów pomagają oswoić szczeniaka z obcym dla niego światem. Socjalizacja szczeniąt nie zawsze jest prosta, dlatego dużą rolę odgrywają tu właściciele małych czworonogów. W przedszkolu psy uczą się zachowań w grupie, wobec innych psów – zawsze pod nadzorem trenera psów i właścicieli. Nie jest to miejsce, do którego oddaje się czworonoga na naukę i odbiera po kilku godzinach nasiąkniętego wiedzą. Tu pracę wykonuje i pies, i jego pan lub pani.

Znajomość sygnałów

Podstawą bycia z psem jest rozumienie jego zachowań i poznanie ich przyczyn. Podczas szkolenia właściciele psów dowiadują się, na czym polega mowa zwierzaków, tzw. sygnały uspokajające (Turid Rugaas), którymi psy porozumiewają się między sobą i komunikują się z ludźmi.

Dorosłe psy też mogą się nauczyć

Oczywiście, każdy właściciel, który ma jakiekolwiek problemy z dorosłym zwierzakiem, również powinien udać się na analogiczne szkolenie dla psów starszych (już nie w przedszkolu), które zawiera wszystkie elementy niezbędne do wykształcenie prawidłowego zachowania psa i jego relacji z właścicielem. Najczęściej zajęcia polegają na wyeliminowaniu problemów z przywoływania czworonoga w każdej sytuacji, kontroli jego zachowania oraz współpracy z człowiekiem. Bo właśnie z tym dorosłe psiaki mają najczęściej kłopoty.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close