Dieta i odżywianie

Tym możesz zatruć swojego psa

Zabójcze przysmaki

Większość właścicieli psów na co dzień nie zastanawia się, ile jedzeniowych pułapek czyha w mieszkaniu na ich psa. Moment nieuwagi, bezmyślne pozostawienie czegoś na wierzchu i dramat gotowy. Pies może mieć nie tylko kłopoty ze zdrowiem, ale też zagrożone może być jego życie. Opiekunowie czworonogów zapominają, że wiele jest rzeczy, których pies zwyczajnie jeść nie może.

Czekolada

Czekolada to dla ludzi jeden z ulubionych smakołyków. Nie brakuje też psów, które wręcz trzęsą się na jej widok. Czy mogą ją jeść? Absolutnie nie. Czekolada, szczególnie gorzka, jest dla zwierzęcia bardzo toksyczna. Według szacunków, już pół tabliczki czekolady może śmiertelnie zatruć dużego psa. Przyczyną jest substancja zawarta w czekoladzie zwana teobrominą, która między innymi rozszerza naczynia wieńcowe. Może prowadzić do arytmii serca i czasami do zapaści. Ilość zjedzonej czekolady a jej szkodliwość jest ściśle powiązana z masą psa, wiekiem (młode są bardziej wrażliwe), stanem zdrowia lub nawet podawanymi lekami.

Małe piwo

Psu nie wolno spożywać wielu ludzkich przysmaków. Wśród nich znajduje się alkohol, szkodliwy również dla ludzi. Oczywiście pies nie kupi go sobie sam. Trudno mu również wypić płyn z butelki stojącej w domowym barku. Jednak zdarza się, że zwykle dla zabawy, podają go zwierzakowi sami właściciele. Psy, jeśli naleje się im piwo, zwykle chętnie je wypiją. Finał łapczywego spożycia procentowego trunku często bywa tragiczny. Już niewielka ilości alkoholu może wywołać u psa objawy zatrucia, natomiast jedno piwo lub nawet jedna lampka wina może okazać się dawką śmiertelną dla psa ważącego około 7 kg.

Cebula

Tego typu przyprawy często podawane są psu razem z mięsem lub innymi domowymi daniami. Tymczasem warzywo to zawiera substancje toksyczne (dwusiarczki), które powstają podczas przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym zwierząt. Dwusiarczki działają utleniająco i prowadzą do rozpadu krwinek czerwonych (hemoliza). Już dwa plasterki cebuli tygodniowo powodują zniszczenie hemoglobiny w takiej ilości, że zaburza dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, co w konsekwencji prowadzi do anemii. Trująca jest zarówno cebula surowa, jak i gotowana. Podobnie działa czosnek.

Winogrona i rodzynki

Wiele psów lubi winogrona, jednak nie mogą ich jeść, ponieważ są dla nich trujące. Owoce te mają dużą zawartość cukrów prostych, które nie są wchłaniane przez przewód pokarmowy psa. Cukry działają drażniąco na przewód pokarmowy i są toksyczne dla nerek, powodując u czworonogów ostrą niewydolność tego organu. Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty, brak apetytu, ból brzucha, apatia, biegunka. Podobna reakcja może wystąpić po zjedzeniu rodzynek lub innych suszonych owoców.

Płyn do płukania jamy ustnej

Przyczyną zatruć u psów mogą być również substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki, z których korzysta każdego dnia, mogą być naprawdę silnie toksyczne. Tak jest z kwasem borowym znajdującym się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych. Te produkty są silnie trujące dla psów.

Paracetamol

Często zdarza się, że właściciele psów, aby ulżyć pupilowi w chorobie i cierpieniu, podają mu „ludzkie” leki. Niestety, nie wszystkie środki farmaceutyczne stosowane przez nas mogą być użyte w leczeniu zwierząt. Zatrucia najczęściej występują po podaniu w zbyt dużej ilości preparatu, którego substancją czynną jest paracetamol, naproksen bądź ibuprofen. Te środki mogą prowadzić nawet do uszkodzenia wątroby, żołądka, jelit i nerek.

Baterie

Zdarza się, że pies bawi się jakimś przedmiotem, a właściciel zupełnie nie zwraca na to uwagi. Konsekwencją może być nawet śmierć zwierzaka, szczególnie gdy w jego łapy wpadną sprzęty domowe, w których znajdują się baterie. Mogą one zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Pierwsze objawy zatrucia to drgawki, wymioty, brak apetytu, ślinotok.

Odmrażacz do szyb

Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. To nie żart – psy naprawdę piją ten płyn. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, więc psu wydają się one atrakcyjnym „łakociem”. Odmrażacz zawiera bardzo trującą i działającą fatalnie na psa substancję – glikol etylowy. Charakterystycznymi objawami zatrucia tą substancją są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close