Wychowanie

Wychowanie shih tzu

Cechy jego charakteru wymagają należytego wychowania już od pierwszych dni pobytu w nowym domu. Musimy tak postępować, by wiedział, kto jest w rodzinie najważniejszy i jakie jest jego miejsce w tej właśnie hierarchii. Nie przysporzy nam kłopotów wychowaw­czych, gdy będziemy postępować z nim sprawiedliwie, spokojnie i bez stosowania kar fizycznych. Zbyt ostre i brutalne traktowanie spowoduje, że powstaną u niego odruchy hamowania, przestanie więc słuchać, stanie się nerwowy i agresywny. Wykluczy to na pewien czas wszelką z nim współpracę.

Szkolenie nie jest konieczne, ale można je przeprowadzić w ograni­czonym zakresie. Przerobimy tylko takie ćwiczenia, które pozwolą nad nim panować w każdym miejscu i okolicznościach. Powinien przycho­dzić do opiekuna, pozostawać, chodzić nienagannie przy nodze.

PODSTAWOWE ZASADY WYCHOWANIA SHIH TZU

Pies nie rozumie ludzkiej logiki
Pies działa zgodnie ze swoim instynktem bądź odruchami. Pies nie opiera się na ludzkiej logice, nie działa z wyrachowaniem ani premedytacją. Jeżeli robi coś źle to tylko dlatego, że człowiek go tego nie nauczył.

Wychowanie oparte na miłości
Psy odczuwają, gdy je kochasz, bądź nienawidzisz, czy masz dla nich czas i czy odnosisz się do niego dobrze. Najlepiej będzie, jeżeli psa będziesz szkolił z okazaniem i miłością.

Wychowanie shih tzu zaczynamy od szczeniaka
Bardzo ważne jest, żeby szkolić psa, gdy tylko znajdzie się u Ciebie w domu, bo psy najszybciej się uczą gdy są jeszcze małe. Często słyszy się ,,On jest jeszcze mały, nie nauczy się tego”. Otóż to nie jest prawda. Im szybciej psa szkoli się, tym lepiej.

Pies nie ma moralności
Podczas wychowywania psa musisz wiedzieć, że psy nie wiedzą, że coś zrobiły źle, dopóki im tego w jakiś sposób nie okażesz. Pies nie ma prawa być złośliwy ani nieszczery.

Pies nie rozumie ludzkiej mowy
Nie możesz od razu wymagać od psa, jeśli powiesz mu ,,do nogi” albo ,,siad” , żeby od razu to polecienie wykonał. Pamiętaj, psy nie rozumieją co do nich mówisz!

Wychowanie nigdy się nie kończy
Wychowanie to niekończąca się praca. Jeśli nauczysz już czegoś swojego pupilka, pamiętaj, że musisz mu jeszcze raz dawać to polecenie, bo zwierzę może je przecież zapomnieć!

Nie przesadzaj z tresurą
Nie można przesadzać z tresurą! Jedno ćwiczenie nie powinno być dłuższe niż 15 minut! Ale jedno zapamiętaj! Jeżeli pies już nie będzie chciał ćwiczyć, nie można mu pozwolić zakończyć ćwiczeń! Musisz być od niego silniejszy!

Przebywaj z psem
Łatwiej psa wychowasz, gdy będziesz częściej przy nim, gdy będziesz się z nim bawił, karmił go, spał w tym samym pokoju. Bardzo dobrze jest też przy wychowaniu ukucnąć obok psa, lub się położyć – to jest szczególnie dobre u małych piesków lub szczeniaczków.

 

Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close